„Medyczna rewolucja” w polityce? Lekarze na listach do Parlamentu

W nadchodzących wyborach parlamentarnych, na listach do Sejmu i Senatu znajdziemy doświadczonych polityków, ale także wybitnych profesjonalistów z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia. Komitety wyborcze zgłosiły do wyborów parlamentarnych ponad 7 tysięcy kandydatów, w tym aż 132 lekarzy.
To z pewnością nowy trend w polskiej polityce, gdyż w poprzedniej IX kadencji Sejmu było tylko 16 lekarzy, a w Senacie jedynie 13. Teraz widzimy, że reprezentanci zawodów medycznych zdecydowali się na bardziej aktywny udział w życiu politycznym kraju.
Na liście kandydatów do Sejmu i Senatu znajdują się politycy z medycznym wykształceniem, często już nieaktywni zawodowo, ale także ci, którzy aktywnie uczestniczą w pracy medycznej, a teraz pragną przyczynić się do kształtowania polityki.
Według danych udostępnionych przez medonet.pl, najwięcej lekarzy medycyny startuje z ramienia Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości – aż 29. Koalicja Obywatelska wystawiła 25 lekarzy i lekarek, natomiast na listach Komitetu Wyborczego Trzeciej Drogi jest 24 medyków. Inne partie również postawiły na przedstawicieli medycznego środowiska, chociaż w mniejszej liczbie – Konfederacja (17), Bezpartyjni Samorządowcy (13), Nowa Lewica (12) oraz Komitet Polska Jest Jedna (9).
Branżowy portal termedia.pl podjął trud zebrania kompleksowej listy kandydatów związanych z medycyną i ochroną zdrowia, aby ułatwić wyborcom dokonanie odpowiedniego wyboru. Na tej liście znajdziemy między innymi ministrów zdrowia, byłych wiceministrów, lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, farmaceutów, opiekunów medycznych i wielu innych specjalistów.
Czy lekarze staną się nowymi liderami politycznymi, wprowadzając reformy i innowacje w tym kluczowym sektorze? To pytanie pozostaje otwarte do rozważenia przez wyborców w nadchodzącym głosowaniu.
Fot. Domena publiczna